The Energy Sector and Energy Policy of the Czech Republic

Nakladatelství Masarykovy univerzity (MU) vydalo druhé aktualizované vydání knihy pojednávající o energetickém sektoru a energetické politice České republiky, jejímiž autory jsou odborníci na energetickou bezpečnost Filip Černoch a Tomáš Vlček. Kniha byla doplněna o nová data a nově vychází v anglickém jazyce v elektronické podobě ve formě e-booku:

The book The Energy Sector and Energy Policy of the Czech Republic is divided into eight chapters. The first describes the key actors and the legislative framework of the energy sector of the Czech Republic, including an analysis of the Government, the Ministry of Industry and Trade, the Ministry of the Environment, and other legislative and regulatory bodies and political parties. The second chapter introduces the rich and complicated history of the development of the Czech national energy sector. The following chapters familiarize the reader with the coal, oil, natural gas, nuclear, renewables industries, and electricity and heat. The book is recommended to scholars and researchers, as well as experts in the relevant fields of study, but will also serve as a guide for those outside academia who work with the topic daily, such as in public administration.

Aktualizované druhé vydání je možné stáhnout zde: The Energy Sector and Energy Policy of the Czech Republic.

První tištěné vydání publikace v českém jazyce je studentům a zájemcům z řad odborné veřejnosti k dispozici na vyžádání na adrese jirusek.martin@mail.muni.cz. Kontaktovat můžete i členy původního realizačního týmu projektu OP VK (kontakty).