Analýza kategorizovaných dat

Ve dnech 15. – 20. listopadu 2010 (tj. v podzimním semestru 2010/2011) proběhl kurz pro doktorské a akademické pracovníky zaměřený na analýzu kategorizovaných dat (Categorical Data Analysis), jež byl vyučován panem Jacquesem Hagenaarsem z Tilburg University (Holandsko).

Modul : kvantitativní

Kód: PSY028 a SOC931b.

Vyučující: prof. Jacques Hagenaars (Tilburg University, Holandsko).

Termín konání: výuka 15. – 20. listopadu 2010 /10:00 – 13:00 a 14:00 – 17:00/

Vyučovací jazyk: angličtina

Obsah / Outline:

Day 1: basic notions (odds, odss ratios, geometric mean, tables with dichotomous and polychotomous variables, saturated loglinear model and its parameters: what do they mean).

Day 2: testing models; nonsaturated models; logit models.

Day 3: linearly restricted models for ordinal data; causal models in the form of systems of logit equations.

Day 4: (loglinear) Latent class models (in the form of ordinary loglinear models but with a categorical latent variable); if time is left: additional topics to be decided later (but before the course).