Narativní analýza

Ve dnech 18. – 23. dubna  2011 (tj. v jarním semetru akademického roku 2010/2011) proběhl kvalitativní metodologický kurz pro doktorské studenty a akademické pracovníky zaměřený na narativní analýzu (Narrative Inquiry Methods). Metodu vyučoval dr. David Hiles z De Montfort University (Leicester, United Kingdom).

Modul : kvalitativní

Název kurzu: Narrative Inquiry Methods

Kód: SOC932c, PSY027

Vyučující: David Hiles  (De Montfort University, Leicester, United Kingdom).

Kontaktní osoba: Kateřina Zábrodská, 43677(at)mail.muni.cz  - S veškerými dotazy se obracejte výhradně na kontaktní osobu.

Vyučovací jazyk: angličtina

Anotace a stručný popis metody:

Narrative Inquiry is a relatively new approach to qualitative research and reflects the recent “narrative turn” taking place in the social/human sciences. Narrative is a basic property of the human mind, playing a crucial role in almost every human activity. Narratives involve a meaning-making process that is fundamental to understanding human reality. They dominate human discourse, and are foundational to the cultural processes that organize and structure human actions and experiences This approach to inquiry involves the collection and analysis of narrative data with the ultimate goal of trying to uncover the underlying narrative intelligence that informs our everyday human experience.

Více informací najdete zde.